Mezarlardaki şekiller gizemini koruyor!

Geçmişinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve önemli bir  tarihi  eser yatağına sahip Malatya’da , bu kez de yeni yeni keşfedilen  Osmanlı  dönemi mezarları merak uyandırdı.

haber7
0

Malatya Battalgazi’ye bağlı Tokluca Mahallesinde bulunan  Osmanlı  dönemine ait mezarlar , üzerlerindeki yazılar ve şekilleriyle gizemlerini koruyor.

Tokluca Mahallesinde bulunan  Osmanlı  dönemi mezarları , bugün de hala mezarlık olarak kullanılan alanda yer alıyor. Mezarların yapıldığı dönemde dikildiği tahmin edilen meşe ağacının altında bulunan  Osmanlı  mezarlarının birçoğu bakımsızlıktan parçalanmış durumda.

Tokluca Mahallesinin 45 yıllık Muhtarı Bayram Şahin İHA’ya yaptığı açıklamada , mezarların koruma altına alınması için gerekli yerlere başvurduklarını , kendilerine dönüş yapılmasını beklediklerini söyledi.

TAŞLARIN ÜZERİNDE YAZAN YAZIYI SADECE BİR KİŞİ OKUYABİLMİŞ

Üzerlerindeki yazılardan ve taşların durumundan mezarların oldukça eski olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen  Muhtar Bayram Şahin  “Ben Tokluca Mahallesinin 45 yıllık muhtarıyım. Kendimi bildim bileli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =