Son dakika... İstanbul’un yeni imar Anayasası nda flaş değişiklik!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Planlı Alanlar yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen  yeni   İstanbul  İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğü giriyor.

hurriyet
0

 İBB Meclisi’nde bugün oylanacak  yeni  yönetmelikle değişen maddelerin büyük bölümüne , daha önce uygulanmakta olan  İstanbul  İmar Yönetmeliği’nin lehine olan maddeler ilave edildi. 
Bundan böyle İstanbul’daki yapılarda bodrum katlar , asma kat , çatılarda düzenlemelere gidildi.  yeni  yönetmeliğin en dikkat çeken yönü , eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartları getirilmesi oldu. Binaların siluete olan etkisinin yumuşatılması amacıyla bundan sonraki  imar  uygulamalarında , kot alınan noktalara göre , eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek. Üç kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarında , asansör yapma şartı getirildi.

EN KÜÇÜK DAİRE 1 ARTI 1 OLACAK

Bundan böyle İstanbul’da inşa edilecek yapılarda , banyo , mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu 1 artı 0 daire yapılamayacak. Bundan sonra en küçük daireler 1 artı 1 olacak. Ruhsatlı ve iskanlı ticari ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =