Yediemin müzesi
Etiketler:

İstanbul’da son üç yılda tam 52 bin 482 tarihi eser , operasyonlarla ele geçirildi. Tek başına dev bir müze olabilecek bu eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin mühürlü depolarında saklanıyor.

hurriyet
0

MÜHÜRLÜ DEPOLAR HÜRRİYET’E AÇILDI

Geçtiğimiz ay içinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü , Cumhuriyet döneminin en büyük operasyonuna imza atarak 26 bin 456 eski eser ele geçirdi. Tarihi eserleri ellerinden çıkarma girişiminde bulunan 7 kişi gözaltına alınarak tutuklandı. Hitit , Mısır , Miken , Fenike , Urartu kültürlerinin yanı sıra Helenistik ve İslami döneme ait eserler ile çok sayıda gümüş , altın ve bronz sikke ele geçirildi. Bu eserler İstanbul Arkeoloji  müzesi  deposunda incelenmek üzere  Yediemin  olarak mahkeme sonuçlanıncaya kadar muhasara altına alındı. Sadece onlar değil , müzenin mühürlü depolarında son üç yılda elde edilen 50 binin üzerinde eser bulunuyor.

Kapısı mühürlü tutulan depolar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Hürriyet için açıldı. Müze uzmanları denetiminde girdiğimiz depoda İl Kültür Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve müze yetkilileri ile konuştuk.

4 GRUBA AYRILIYOR

Polis ve jandarmanın operasyonlarıyla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =