Afyon'da bulundu! Tam 12 milyon yıl...

Afyon'ın Gebeceler beldesinde yaklaşık 12  milyon  , Sandıklı’ya bağlı Karkın Köyü bölgesinde ise 9  milyon   yıl  öncesine tarihlenen hayvan fosilleri bulundu.

haber7
0

Afyonkarahisar da Kültür ve Turizm Müdür vekili Mehmet Tanır , yürütülen yüzey araştırmaları sonucunda Gebeceler beldesinde yaklaşık 12  milyon  , Sandıklı’ya bağlı Karkın Köyü bölgesinde ise 9  milyon   yıl  öncesine tarihlenen hayvan fosilleri bulunduğunu açıkladı.

İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Tanır , tarihin akışını değiştirecek önemli bir çalışmaya imza attıklarını söyledi. Tanır , Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinle bilim insanları ve Afyonkarahisar Müzesi ile birlikte yürütülen yüzey araştırmaları sonucunda , Afyonkarahisar ve Burdur bölgesinde 11- 12  milyon   yıl  öncesine ışık tutan verilere ulaştıklarını belirtti.

Araştırma kapsamında , 2016- 2017 yıllarında Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesi ne bağlı Karkın , Kınık , Akin , Selçik ve Afyonkarahisar merkez , Gebeceler ve Seydiler lokalitelerinde (konum) yüzey araştırması gerçekleştirildiğini anlatan Tanır , "Bu araştırmalar , Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Arzu Demirel başkanlığındaki ekip tarafından Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü ve Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’nden öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu lokalitelerden Karkın , Kınık , Akin , Selçik , ilk olarak 1969- 1975 yıllarındaki Alman araştırmacılar ile Maden Tetkik Arama Genel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =