İlk kez görüntülendi! Görülmesi imkansızdı

Türkiye'de nesli tükenmekte olan yaban hayvanları arasında yer alan , literatürde "felis chaus" olarak adlandırılan  saz kedisi  Eskişehir'de görüntülendi.

haber7
0

Nesli tükenme tehdidiyle karşı karşı olan saz kedisine , Güney Asya , Kafkaslar , Afrika da Nil deltası , Hazar ve Aral gölleri çevresi , İran , Hindistan , Pakistan , Irak , Suriye , Ürdün , İsrail , Güney Lübnan , yağmur ormanları ve sulak , bataklık alanlar ile sazlıklarda rastlanıyor.

Türkiye de Eğirdir Gölü , Ankara nın Nallıhan ilçesi , Manavgat Çayı , Denizli , Adana daki Akyatan Gölü nde tespit edilen saz kedisi , Eskişehir in yaban hayatını araştıran ve fotoğraflayan Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi orman mühendisi Emir Özay tarafından bölgede görüntülendi.

Özay , saz kedilerine Türkiye deki sulak alanlarda çok nadir rastlandığını belirterek , bu kedilerin , genelde geceleri aktif olduğunu söyledi.

Saz kedilerini gündüz görüp fotoğraflamanın çok zor olduğuna işaret eden Özay , şöyle konuştu:  "Sarımtırak ve hardal renginin üzerine hafif siyah kırçıllı renkleri ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =