Soçi öncesi kirli kıskaç!

Suriye’nin geleceği ile ilgili Soçi’de yapılacak kritik kongre  öncesi  rejim ,  Rusya  ve İran’ın desteği ile İdlib’in güneyinde muhaliflere  kıskaç  operasyonu başlattı.

haber7
0

Suriye’de siyasi çözüm için başlatılan Astana süreci , Türkiye ,  Rusya  ve İran’ın destek verdiği çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasıyla önemli bir aşamaya gelirken gözler Ocak sonunda Soçi’de yapılacak kongreye çevrildi.  Suriye  Ulusal Diyalog Kongresi öncesinde TSK’nın konuşlandığı İdlib bölgesinde yaşanan gelişmeler ise kaygıyla izleniyor.

Rejim güçleri ve Rusya’nın El Nusra bahanesiyle bölgenin güneyinde muhaliflere başlattığı saldırılar nedeniyle 400 bin sivil evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Rejim 100’den fazla köyü ele geçirirken , şiddetli çatışmalar nedeniyle muhalif gruplar güneye güç kaydırdı. DEAŞ’in de rejim ve  Rusya  ile eş zamanlı olarak muhaliflere saldırması ise dikkat çekti.

Bölge kaynaklarının verdiği bilgiye göre , Esad’a bağlı ordu birlikleri El kaide’nin  Suriye  kolu HTŞ’ye operasyon bahanesiyle ılımlı muhaliflere yönelik hava bombardımanı yapıyor ve karadan da ilerleyişini sürdürüyor. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =