Muhalifler: Esed'e baskı yapılmalı

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi heyeti , Cenevre'deki siyasi geçiş müzakereleri için Beşşar  Esed  rejimine  baskı  yapılması gerektiğini söyledi.

haber7
0

MYK dan yapılan yazılı açıklamada Nasır Hariri başkanlığındaki heyetin dün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York ta bir araya geldiği belirtildi.

Yazılı açıklamada , MYK sözcülerinden Yahya Aridi nin , "MYK , rejimin Cenevre de müzakerelere katılması için uluslararası  baskı  çağrısı yaptı. Heyet , Rusya nın planladığı Soçi toplantısında bunun olmayacağını net şekilde ortaya koydu." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada Aridi nin , "Soçi süreci Cenevre görüşmelerinin ve Cenevre Bildirisi ve BM Güvenlik Konseyi nin 2254 sayılı kararında ortaya konan geçiş hedefinin önemini azaltma riski taşıyor." ifadelerine de yer aldı.

Açıklama Aridi nin şu sözleriyle devam etti:

"Bir siyasi süreç var. Bu Cenevre de. Ve rejim müzakere etmeyi reddettiği için işlemiyor. Paralel bir süreç bu gerçeği değiştirmeyecek ve aslında rejimi ve onun askeri stratejiye bağlığını cesaretlendirme riski taşıyor."

Cenevre görüşmelerinin 8. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =