İsrail'de Afrikalı mülteci krizi

Birleşmiş Milletler (BM) , İsrail'e , ülkedeki Eritre ve Sudanlıları zorla sınır dışı etme politikasını durdurma çağrısında bulundu.

haber7
0

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü William Spindler , BM Cenevre Ofisi nde düzenlenen basın toplantısında , "BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ,  İsrail  e , Eritre ve Sudanlıları sınır dışı ederek başka yerde iskan etme politikasını durdurma çağrısında bulunuyor. Bu çağrıyı ,  İsrail  in 80 kişiyi başka yerde iskan etme kararı alması ve bu insanların hayatlarını riske edip Libya dan Avrupa ya gitmesi sonrasında yapıyoruz." dedi.

Spindler ,  İsrail  de 27 bin Eritreli ve 7 bin Sudanlının yaşadığını ama  İsrail  in sadece 10 Eritreli ve 1 Sudanlıyı sığınmacı olarak kabul ettiğini söyledi.

İsrail in 1 Ocak ta açıkladığı Eritreli ve Sudanlıların sınır dışı edilerek Afrika da iskan edilmesi ya da süresiz olarak gözaltına alınması planından "ciddi endişe" duyduklarını belirten Spindler ,  İsrail  den sınır dışı edilenlerin Afrika daki güvenlik durumunun "kaygı verici" olduğunu sözlerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =