Kebap diyarı Şanlıurfa'da ciğer sıkıntısı

"Kebap diyarı" olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da , hayvan kesimi azalınca  Kebap  ustaları ve kasaplar  ciğer  bulmakta sıkıntı yaşıyor.

haber7
0

Et ve sakatat tüketiminin yoğun olduğu kentte her gün 500- 600 civarında küçükbaş hayvan kesilirken , ihtiyaç durumunda çevre illerden de  ciğer  , yürek , böbrek takviyesi yapılıyor.

Hayvan kesiminin azalmasıyla kentte sakatat fiyatları arttı. Kentte daha önce 20-25 liradan satılan sakatat , 30-35 liradan satılmaya başlandı.  Kebap  ustaları ve kasaplar , özellikle kentte yoğun tüketilen ciğeri bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Şanlıurfa Kasaplar Odası Başkanı Abbas Tumbul yaptığı açıklamada , büyük ve küçükbaş hayvan kesiminin azaldığını , bunun da sakatat fiyatlarının artmasına yol açtığını söyledi. Kentte kış aylarında hayvan kesiminin ciddi oranda azaldığını ifade eden Tumbul , şunları kaydetti:

"Şanlıurfa hayvancılığın merkezi konumunda. Daha önceleri günlük 500-600 hayvan kesimi yapılırdı. Şu anda bu sayı 100-200 e düştü. Daha önce kentte yaklaşık 2 ton  ciğer  olurdu. Şu anda bu rakam yarıdan daha az. Kentte 3-5 ton  ciğer  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =