Kış depresyonundan korunmak için 5 öneri

Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız ,  Kış  aylarında birçok kişiyi etkileyen mevsimsel duygu ve durum bozuklukları ile ilgili önerilerde bulundu.

haber7
0

Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak bilinen ‘kış depresyonu’ kişinin motivasyonunu düşürerek , isteksizlik ve yaşamdan zevk almama gibi sorunlara yol açıyor. Kışın gün ışığından daha az yararlanma ve kapalı alanlarda fazla vakit geçirme ,  Kış  depresyonuna neden oluyor. Memorial Kayseri Hastanesi  Psikiyatri  Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız , kışın pek çok kişiyi etkileyen mevsimsel duygu durum bozukluğuyla ilgili uyarılarda bulundu.

KADINLAR DEPRESYONDAN DAHA FAZLA ETKİLENİR

Depresyon , kişinin duygularıyla dışa cevap verebilme sürecinde ortaya çıkan bir bozukluktur. Yaşamdan zevk alamama , içe kapanma ve sosyal ortamlardan uzaklaşarak giderek yalnızlaşma gibi belirtiler ile kendini gösterir. Depresyona giren kişi , kendisine mutluluk veren aktivitelerden , artık zevk almaz hale gelir. Kadınlar , erkeklere oranla 2 kat daha fazla depresyona girmektedir. Gebelik ve loğusalık dönemleri , hormonal değişiklikler , yaşanan travmalar , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =