Sahte Miro  davası yeniden
Etiketler:

DÜNYACA ünlü İspanyol ressam Joan Miro’nun 2013’te Tophane-i Amire binasında sergilenen 56 eserinin  Sahte  olduğu iddiasıyla danışmanlık şirketi yetkilisine verilen hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu.

hurriyet
0

Bozma ilamında  Sahte  olduğu iddia edilen ve sergi kapattıran eserlerin , Barcelona’daki eserlerle karşılaştırılması gerektiği vurgulandı.

İddiaya göre sergiyi organize eden danışmanlık şirketi ile Kült Reklamcılık şirketi arasında Joan Miro’nun eserlerinin sergilenmesi için bir sözleşme imzalandı. Danışmanlık şirketi yetkilisi Emre S. , Joan Miro’ya ait olduğunu öne sürdüğü 56 eseri ve 119 adet orijinal sertifikasını Kült Reklamcılık’a teslim etti ve karşılığında 54 bin 860 lira nakit ve 41 bin liralık çek aldı. Kült Reklamcılık da eserlerin sergilenmesi için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne başvurdu ve 15 Kasım 2013-31 Ocak 2014 tarihleri arasında sergilenmesi için protokol imzalandı. Tophane-i Amire binasında eserler sergilenmeye başladı. Ancak merkezi Barcelona’da bulunan Joan  Miro  Vakfı , üniversiteye bir e-posta göndererek eserlerin  Sahte  olduğunu bildirince sergi kapatıldı. Türkiye’ye gelen vakfın yöneticisi Rose Maria Malet , 56 eserin  Sahte  olduğuna ilişkin bir rapor ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =