Harran'da 9 asırlık hamam bulundu...

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Şanlıurfa'daki  Harran  Ören Yeri'nde , yürütülen kazı çalışmalarında 12-13'üncü yüzyıla ait olduğu belirtilen  hamam  bulundu.

haber7
0

Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen  Şanlıurfa  daki  Harran  Ören Yeri nde , yürütülen kazı çalışmalarında 12-13 üncü yüzyıla ait olduğu belirtilen  hamam  bulundu.

Milattan önce 6 binli yıllardan günümüze kadar kesintisiz yerleşim yeri olan ve bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan  Harran  Ören Yeri ndeki kazılar devam ediyor. Bu yılki kazılarda yaklaşık 900 yıl önce Eyyubiler dönemine ait kubbeli  hamam  gün yüzüne çıkarıldı.

Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal , alanda gazetecilere yaptığı açıklamada , söz konusu ören yerinin önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bunu ortaya çıkarmak için titizlikle çalıştıklarını söyledi.

Kazı ekibi olarak ,  Harran  İçkale-Saray ın ikinci katında yapılan kazı çalışmasında üç kubbeli bir  hamam  bulunduğunu aktaran Önal , Zengi Atabeyliği ve Eyyubiler Dönemi ne ait 12-13 üncü yüzyılda yapılan hamamın soğukluk , ılıklık , sıcaklık odaları ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =