Ungan , Trakya Üniversitesi  Hayvan  Dostları Grubu Topluluğu nca Sabancı  Kültür Merkezi nde düzenlenen "Türkiye de  Hayvan  Hakları" konferansında ,  hayvanların alım , satımının yasaklanması gerektiğini söyledi.

milliyet
0

AA

Düzenlenen konferansta ,  Hayvan  kaçakçılığının sokaklardaki  Hayvan  popülasyonun artışına neden  olduğunu belirten Ugan , şunları kaydetti:

"Hayvan popülasyonunun artmasının nedeni cins  Hayvan  kaçakçılığıdır.  Edirne de bunlardan en çok muzdarip olan bölgelerimizden bir tanesi. Biz bu  konuda Bakanlığa defalarca başvurduk. Birincisi gümrüklerde kaçakçılıktan  yakalanan hayvanların barınacağı , sağlıklı bir şekilde kontrol edilebileceği ve  asla satılmayacağı , ihaleye çıkartılmayacağı kanun tasarısı hazırlanmalı.  Bunların bölgedeki dernekler aracılığıyla kısırlaştırılarak sahiplenilmesi en  sağlıklı çözüm yoludur. Hiçbir canlıyı , gümrüklerden yakaladığımız ya da tel  örgülerden kaçarken yakaladığımız canlıları hazinenin malı olarak kabul edemeyiz.  Bu anlamda el konulan hayvanlar için veteriner kontrolünden geçirilebilecekleri  ve muhafaza edilebilecekleri bir yer olmalı. Ayrıca en kısa zamanda ihale süresi  beklenmeden ve ihaleye çıkılmadan bölgedeki  Hayvan   Hakları  savunucularına  sahiplendirilmek üzere teslim edilmeli. Bizim bu konudaki önerilerimiz budur."

Hayvan kaçakçılığı cezasının ağırlaştırılması gerektiğini dile getiren  Ungan , "Bulgaristan ve Yunanistan a giden insanlar 2 kilo et geçirir gibi oradan  köpek yavrularını geçirip , onları satarak para kazanıyorlar." dedi.

Ugan , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =