Yunanistan, Batı Trakya da müftü seçimlerine yeşil ışık yaktı

Atina Cumhurbaşkanı Erdoğan ın tarihi ziyarette altını çizdiği sorunu çözmek için harekete geçti , Türkiye deki Patrik seçimine benzer bir yöntem üzerinde duruluyor.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

BBC Türkçe den Stelyo Berberakis in haberine göre ,  Yunanistan  ın eğitim ve din işlerinden sorumlu bakanı Kostas Gavroğlu ,  Batı   Trakya  daki Türklerin  müftü  seçimleriyle ile ilgili taleplerini hayata geçirmeyi öngören çalışmalara başlandığını açıkladı.

Bakan Gavroğlu , İstanbul daki Patrik seçiminin din adamı metropolitlerden oluşan Kutsal Sinod seçim kurulu tarafından seçildiğini anımsatarak , benzer bir seçim kurulu yönteminin  Batı   Trakya  daki  müftü  seçimlerinde de uygulanabileceği bir formülün üzerinde çalışıldığını söyledi.

Seçimlerin nasıl yapılacağına ilişkin  Batı  Trakyalı azınlığın ileri gelenleriyle görüş alışverişinde bulunulacağı belirtildi.

Yunan Başbakan Aleksis Çipras da , Brüksel deki AB zirve toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında ,  müftü  seçimleriyle ile ilgili çalışmaların başlatıldığını resmen doğruladı.

Yunan Bakan Gavroğlu ,  Batı   Trakya  halkının dini ve Medeni Hukuk arasında seçim yapma hakkını tanıyan yasa tasarısıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Gavroğlu , Yunan hükümetinin  Batı   Trakya  azınlığı arasında bugüne kadar zorunlu olarak uygulanan din kanunları ile Medeni Hukuk kuralları arasında bir seçim yapma hakkını öngören yasa tasarısının , hemen tüm Yunan siyasi partiler ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =