Ülkede Bitcoin şaşkınlığı!

Bulgaristan'da Mayıs ayında yapılan yolsuzluk operasyonunda ele geçirilen Bitcoin'lerin fiyatının yaklaşık 3 milyar dolara ulaştığı fark edildi.

haber7
0

Dünyanın gündemine oturan kripto para birimi  Bitcoin  in fiyatındaki dalgalanmadan en çok faydalananlardan biri  Bulgaristan  hükümeti oldu.

Bulgar polisi , Mayıs ayında bir organize suç örgütüne yönelik  operasyon  başlattı. Polis yetkililerine göre , suç örgütü ülkeye gıda ithalatı yaparken gerekli  gümrük  ücretlerini ödememek adına  Bulgaristan  gümrüklerindeki bilgisayarlara girdi. Çete üyelerinin , bazı  gümrük  görevlilerine  rüşvet  vererek , virüs içeren bir dosyayı bilgisayarlara yüklettikleri ve bu yolla  gümrük  sisteminin içine sızdıkları belirtildi.

Bulgaristan ın dışında , Makedonya , Yunanistan , Romanya ve Sırbistan da da bağlantıları bulunan örgüte yönelik Mayıs ayında düzenlenen operasyonda 100 den fazla adrese baskın yapıldı , 5 i  gümrük  memuru 23 kişi gözaltına alındı. Polis , iletişim araçları , bilgisayarlar , tabletler ve banka dökümanlarına el koydu.

500 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE 213 BİN 519 BİTCOİN ELE GEÇİRİLDİ

Polisin el koydukları arasında tam 213 bin 519  Bitcoin  de vardı. Ele geçirildiği dönemde , bir adeti 2 bin 354 dolar olan  Bitcoin  lerin toplam değeri yaklaşık 500 milyon dolardı. Ancak aradan geçen 7 ayda  Bitcoin  de yaşanan yükseliş Bulgar hükümetini de adeta zengin etti.

ULUSAL ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =