5 Aralık Kadın Hakları Günü nasıl ortaya çıktı?

 Kadın  olmak , dişi insan olmak ya da annelik veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri ve becerileri üzerinde bulunduran anlamlarıyla sözlüklerde karşımıza çıkmaktadır. Tarihin tozlu sayfalarını karıştırdığımızda ise Hakan olmad

milliyet
0

Geleneksel anlamda toplum içindeki rolü genellikle çocuk doğurma ve bakma , ev işleriyle ve eşiyle ilgilenme olan kadının genel olarak haklarına kavuşması için yapılan mücadele 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar devam etmiştir. İslam dininin kabulüyle Arap ve Fars gelenekleri olan kadınerkek eşitsizliğine inanan toplum , İslamiyet’in yanlış yorumlanmasıyla  ortaya  çıkmıştı. Özellikle kentlerde değilse de köylerde  Kadın  erkeklerle tarlada çalışmak , ağır işlerin sorumluluğunu almak kadının kendini her anlamda erkeklerle eşit haklara sahip olduğunun aslında bir kanıtıydı. Bu dönemde kadınlar sadece dua öğrenmek için belli yaşlara kadar okula gitmekte ancak mesleki anlamda okula gidiyor da olsa eğitim hakkı olmadığı için her zaman bir engelle karşılaşmaktaydı. 

Osmanlı’da yaşanan 18. yüzyıl gerileme döneminde başlayan batılılaşma hareketiyle  Kadın  için de aslında büyük bir reform verilmiştir. Kendilerine “Genç Türkler” adını veren ilk reformcular kadınların eğitimine engelleyen Osmanlı Devleti geleneklerini suçlamış ve kadınıeğitmenin önemini vurgulamıştır. Bu reformun olumlu dönüşüyle 19. yüzyılın ortalarında itibaren atılan adımlarla kızlar için ilk ve ortaokullar açıldı , bunun peşini sanat , öğretmen okulları açıldı ve kadınların da üniversiteye kayıt olmasıyla devam etti.

Cumhuriyet’in ilanından dokuz ay öncesinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =