Halep'teki iç savaş, filmleri Şanlıurfa'ya taşıdı

Yönetmenler , konusu Halep'te geçen ancak iç  savaş  nedeniyle bu kentte çekemedikleri filmler için mimari özellikleri benzeyen Şanlıurfa'yı tercih ediyor.

haber7
0

Tarihi ve kültürel özellikleriyle ön plana çıkan  Şanlıurfa  , son dönemde yerli ve yabancı yönetmenlerin  film  çekimi için sıklıkla tercih ettiği kentler arasında yer almaya başladı. 

Daha önce de çok sayıda  sinema  ve dizi  film  çekimine ev sahipliği yapan kent , mimari özelliklerinin benzerliği dolayısıyla konusu Suriye de geçen filmler için de tercih ediliyor.

Bosnalı yönetmen Aida Begic in Suriyeli yetim çocukların dramını anlattığı "Yetim" adlı  film  ile Halepli bir çocuğun dramatik hikayesini anlatan Kevok (Güvercin) adlı filmin çekimlerinin de yapıldığı  Şanlıurfa  , son olarak dünyaca ünlü "Çağrı" ve "Çöl Aslanı Ömer Muhtar" filmlerinin yönetmeninin  Halep  te geçen hayatının bir bölümünün anlatıldığı "Mustafa Akkad ın Hayatı" isimli belgesel filmin çekimlerine de ev sahipliği yaptı.

"Birçok yönetmen tercih ediyor"

"Mustafa Akkad ın Hayatı" filminin yönetmeni Muhammed Benek , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Şanlıurfa  nın tarihi ve kültürel yapısı dolayısıyla adeta doğal bir  film  platosu olduğunu söyledi.

Kentteki ortamın filmlerin çekimini oldukça kolaylaştırdığını belirten Benek , şehirdeki güven ortamının da yapımcı ve oyuncular için en önemli tercih sebepleri arasında yer aldığını dile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =