Son dakika... Hawaii de nükleer sirenler çaldı

ABD nin Pasifik Okyanusu üstündeki ada eyaletinde Soğuk Savaş ın son yıllarından bu yana ilk kez  nükleer  saldırı sirenleri test edildi.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

milliyet.com.tr

Kuzey Kore nin son yaptığı füze denemesinin ardından ABD de  nükleer  saldırı sirenleri çaldı.

Pasifik Okyanusu üstündeki ada eyaleti  Hawaii  de Soğuk Savaş tan beri ilk kez  nükleer  siren sesleri duyuldu.

Hawaii de zaman zaman tsunami ve diğer doğal felaketleri haber vermek için  sirenler  çalıyordu ancak  nükleer  ses hepsinden farklı. Sesler duraklayarak geliyor , ada sakinleri ve turistlerden kapalı yerlere girmeleri isteniyor.

Hawaii Acil Yönetim Ajansı ndan Vern Miyagi , halkın sirenin farklı olduğunu anlamasının hayati derecede önemli olduğunu söyledi.

Kuzey Kore nin 28 Kasım akşamı fırlattığı füze , 4 bin 475 kilometre irtifaya ulaşıp 950 kilometre mesafe kat etmişti. 53  dakika  havada kalan Hwasong-15 tipi kıtalararası balistik füzenin ABD nin başkenti Washington ı vurma kapasitesi var. Füze , ABD nin her noktasına bir tonluk  nükleer  başlık bırakabilir.

Güney Kore Savunma Bakanlığı , dün yaptığı açıklamada iki kademeli ve sıvı yakıtın kullanıldığı füze daha büyük  nükleer  başlıklar da taşıyabilir.

Diplomatik yolların henüz tükenmediğini belirten ABD ise , bir savaş çıkması halinde Kuzey Kore nin tamamen yok olacağı uyarısını yaptı.

Washington ve Pyongyang Nisan ayından bu yana birçok kez  nükleer  savaşın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =