Bakan Tüfenkci: Türkiye nin yaptığı işlemler hukuka uygun

Gümrük ve Ticaret Bakanı  Tüfenkci  , Rıza Sarraf ın ABD de tanık olarak yer aldığı davaya ilişkin , "Türkiye nin yapmış olduğu  işlemler  hem uluslararası  hukuka  , hem Türk hukukuna  uygun  işlemlerdir." dedi.

milliyet
0

AA

Battalgazi Belediyesinde Doğanşehir ilçesi muhtarlarıyla basına kapalı gerçekleşen toplantıda bir araya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent  Tüfenkci  , daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ABD de Rıza Sarraf ın tanık olarak yer aldığı davanın hukuktan uzak , kumpas davası olduğunu kaydeden  Bakan   Tüfenkci  , şöyle devam etti:

"Türkiye nin yapmış olduğu  işlemler  hem uluslararası  hukuka  , hem Türk hukukuna  uygun  işlemlerdir , bankacılık mevzuatına  uygun  işlemlerdir. Dolayısıyla bunun üzerinden  Türkiye  yi bir sıkıştırma , ekonomik olarak tedirgin etme operasyonuna dönüştürmek veya birileri tarafından yapıldığı gibi siyasi bir çıkarım yapmak doğru değil , yanlış. Netice itibarıyla bizim yapmış olduğumuz bütün  işlemler  tamamen uluslararası  hukuka   uygun  olarak yapılmış işlemlerdir , Birleşmiş Milletlerin almış olduğu kararlara  uygun  işlemlerdir. Eğer Rıza Sarraf yanlış yapmışsa , Amerika Rıza Sarraf ın yanlış yaptığını söylüyorsa kendisi orada gerekli cezayı , yargılamayı yapsın ama bunun faturasını  Türkiye  ye kesmenin , yansıtmanın doğru olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum." 

"Milletimiz itibar etmiyor"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu nun yurt dışı para transferine ilişkin iddialarını anımsatan  Tüfenkci  , yalan dolanla siyasetin yapılamayacağını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =