Adı yolsuzluğa karışan Çinli general intihar etti

Çin de hakkında yolsuzluk soruşturması yürütülen bir  general   intihar  etti. 66 yaşındaki  general  rüşvet almakla suçlanıyordu.

milliyet
0

Çin de Devlet Başkanı Şi Jinping in yolsuzlukla mücadele için başlattığı operasyon kapsamında hakkında soruşturma başlatılan  general  Zhang Yang  intihar  etti.

Ordu yönetimindeki üst düzey generaller arasında yer alan 66 yaşındaki Zhang Yang in Cumartesi günü Pekin deki konutunda ölü olarak bulunduğu belirtildi.

İntihar eden  general  Çin in askeri politikalarını belirleyen 11 kişilik Çin Komünist Partisi Merkezî Askeri Komisyonu nda altı numaralı askeri yetkili olarak görev yapıyordu.

Zhang ,  Adı  daha önce  yolsuzluğa   karışan  iki generalle olan bağı nedeniyle soruşturma altındaydı. Çin in resmi haber ajansı Xinhua ya göre Zhang in rüşvet kabul ettiğinden şüphe ediliyordu.

Halkın Hür Ordusu adlı gazetenin sosyal medya hesabında "Zhang in  intihar  ederek sorumluluktan kaçtığı" ifadesi yer aldı.

Bundan beş yıl önce göreve getirilen Şi Jinping , üst düzey görevliler ve alt kademelerde yer alan isimlere yönelik yolsuzluk operasyonu başlatmıştı. 2012 den bu yana Çin de farklı konumda bulunan 1.5 milyon parti yetkilisi görevlerinden uzaklaştırıldı.

Siyasi gözlemciler bu yeni suçlamalarla yolsuzluk skandalının daha da geniş bir alana yayılmış olduğunu , Şi nin askerler arasında yoğun bir temizlik kampanyasına giriştiğini söylüyor. Şi karşıtları ise onun bu operasyon ile siyasi hasımlarını bertaraf etmeye çalıştığı suçlamasını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =