Tuz ihtiyacını kaynaktan karşılıyorlar

 Ağrı  merkeze bağlı Dedemaksut köyünde yer altından çıkan tuzlu su nedeniyle köylüler ve çevre köylerde yaşayan vatandaşlar ihtiyaçlarını bu tuzlu sudan karşılıyor.

haber7
0

Ağrı’ya 20 kilometre uzaklıkta bulunan 40 haneli Dedemaksut köyünde vatandaşlar yüz yıllardır doğal olarak yeraltından çıkan tuzlu suyu kullanıyorlar. Köye 1 kilometre uzaklıkta bulunan tuzlu suya köylüler başta olmak üzere çevre köylerde yaşayan vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor.

TUZLU SUYU EVE GÖTÜREREK  KIŞ  İÇİN HAZIRLIK YAPIYORLAR

Köyün kuruluşundan bugüne kadar şehirden  tuz  almayan köylüler tüm ihtiyaçlarını bu tuzlu sudan karşılıyorlar. Köylüler yaz boyunca bidonlar ve kovalara doldurdukları tuzlu suyu evlerine götürerek kış için hazırlık yapıyorlar.

Yemek başta olmak üzere günlük hayatın her alanında kullanılan tuzlu su sayesinde vatandaşlar tuza para vermeyerek tasarruf sağlıyorlar. Vatandaşlar oldukça tuzlu olan suyu , büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için ot ve samana karıştırarak veriyorlar.

"YURT DIŞINDAN GELENLER DE VAR"

Köyde ikamet eden vatandaşlardan Sait Utma , çevre köylerde yaşayan ve geçimini çiftçilikle sağlayan vatandaşların  tuz  ihtiyaçlarının köylerinden çıkan tuzlu sudan karşıladıklarını söyledi.

Tuzlu suya yurt dışından da gelen vatandaşların olduğunu belirten Utma , “Yemek yapımında , lor yapımında ve hamur yapımında bu tuzlu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =