Avı gibi ihracatı da azaldı

Türkiye’den bu sezon farklı ülkelere 51 ton  palamut   ihracatı  gerçekleşirken , bu rakam önceki yılların çok gerisinde kaldı.

haber7
0

Trabzon’da bu günlerde tezgahlarda  palamut  balığına artık rastlanılmazken , balıkçılar bu sezon  palamut  avında son yılların en kısır dönemini yaşadıklarını belirtiyor. Uzun yıllar balıkçılık sektörüyle uğraşan Zeki Özçilingir ,  palamut  avında son 10 yılın en kısır dönemini yaşadıklarını belirtirken  palamut  sezonun artık bittiğini söyledi.

Palamutun az avlanmasının yanında boyunun da istenilen düzeyde olmadığını belirten Özçilingir , “Bugünlerde tezgahlarımızda hamsi istavrit daha çok bulunuyor.  palamut   Avı  bu sezon geçen seneye oranla kısır geçti. Şu an hemen hemen yok gibi. Geçen sezon daha boldu. Sezonun kısır geçmesinin yanında palamutun boyunun da pek büyümediğini söyleyebiliriz. Genelde hep ufak kaldı. Artık  palamut  sezonu bitti. Müşterilerimizin çoğu hamsiyi tercih ediyor.  palamut  avında son 10 yılın en kısır dönemi yaşandı diyebiliriz” dedi.

51 TON  palamut  SATIŞI YAPILDI

Avının az olması nedeniyle palamutun  ihracatı  da geçtiğimiz yılların gerisinde kaldı. Türkiye’den bu sezon genellikle Almanya , ABD , Bulgaristan , Ukrayna  gibi  ülkelere toplam 51 ton  palamut   ihracatı  yapılırken , bu ihracattan 115 bin dolar döviz girdisi sağlandı. 2016 yılında ise 132 ton  palamut  ihracatından 277 bin 250 dolar elde edilmişti. 

Bu sezon ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =