En eski Selçuklu Camisi ibadete açıldı

Karadeniz’de bilinen ilk  Selçuklu  eseri olan Behramşah  Camisi  , Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde restorasyonu tamamlanarak  ibadete  açıldı.

haber7
0

Selçuklular’ın Anadolu’da beylik olduğu dönemlerde yapıldığı tahmin edilen Şebinkarahisar’ın Avutmuş mahallesindeki Behramşah  Camisi  , Karadeniz’deki ilk Türk eseri olarak biliniyor. Günümüze kadar bir çok restorasyonla değişikliğe uğrayan cami son olarak bir  restorasyon  daha geçirdi.

CAMİİ MENGÜCEKLİ BEYİ BEHRAMŞAH TARAFINDAN YAPILMIŞ

Selçuklular’ın camiiyle birlikte ilçelerinde han ve hamam da yaptırdığını ancak sadece caminin ayakta kalabildiğini ifade Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı “Türkler Anadolu’ya 1071 yılında giriyor ve yaklaşık 100 yıl sonra buralara kadar ilerliyorlar. 1184 yılında ise bu caminin yapıldığı biliniyor. Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan bu cami Mengücekli Beyi Behramşah tarafından yapılıyor.

Camiiyle birlikte buraya han ve hamamlar da yapılıyor fakat günümüze sadece bu cami ayakta kalabiliyor. Çeşitli dönemlerde tadilat yapılan cami en önemli restorasyonunu 1939 yılı depreminde zarar görünce yapılıyor. Son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tekrar onarılarak bugün ibadet hizmeti vermektedir” dedi.

TUĞLA OLAN MİNARESİ YIKILMIŞ

Cami imamı Ömer Gökdemir ise yaptığı açıklamada “Cami , üç kubbeli son cemaat yeri ile tek kubbenin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =