DEAŞ sahadan sanala kaydı
Etiketler:

Türkiye’de güvenlik güçlerinin yoğun operasyonlarıyla köşeye sıkışan terör örgütü  DEAŞ  , Taliban taktiğini devreye soktu.

milliyet
0

Sıcak çatışma gücü kalmayan örgüt Türkiye’de Taliban gibi sosyal medya üzerinden algı atağına geçti. Terör örgütünün dünyada üslenebileceği yeni adreslerin neresi olacağı tartışılırken DEAŞ’ın bu hamlesi ‘kendini unutturmama’ stratejisi olarak görülüyor. Son dönemde internet ve sosyal medyada algı çalışmasına ağırlık veren DEAŞ’ın örgüte militan katılımını diri tutmayı hedeflediği de belirtiliyor. Taliban gibi ‘sahadan sanala’ kayan DEAŞ’ın eleman temininde zorlandığı gözleniyor. Öte yandan ABD-PKK’nın işgaline hazırlık için saldırıda bulunacağı bölgelerde bukalemun gibi şekil değiştirebilen DEAŞ’ta görev alan yabancılar , başta Avrupa olmak üzere ülkelerine dönmeye devam ediyor. Rakka’dan ABD yardımıyla çıkarılan teröristler , kendi ülkelerinde büyük güvenlik sorunlarına yol açacak.

HÜCRE EVLERİ BOŞALDI

Türkiye’de güvenlik güçlerinin DEAŞ’a yönelik operasyonları ise kararlılıkla sürüyor. Son verilere göre  DEAŞ  ile mücadele kapsamında Türkiye , 146 farklı ülkeden 53 bin yabancıya ülkeye giriş yasağı koyarken , 5 bin 540 kişiyi de sınırdışı etti. Operasyonlar , örgütün insan kaynağına da büyük darbe vurdu. Eleman kaybını karşılamak için ‘dernek’ adı altında örgütlenmeye çalışan DEAŞ’la bağlantılı 14 dernek kapatıldı.


window._taboola = ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =