Avustralyalıların yüzde 61 i eşcinsel evlilikler için  evet  dedi

Posta yoluyla yapılan oylamaya katılım  yüzde  80 e ulaştı , sonuçların duyurulmasıyla ülkenin büyük kentlerinde kutlamlar yapıldı.

milliyet
0

Eşcinsel evliliğin yasal hale getirilmesini halk oylamasına götüren Avustralya da ,  yüzde  61 ,6 lık kesim  evet  oyu kullandı.

Bağlayıcılığı bulunmayan ve posta yoluyla yapılan oylamaya katılım  yüzde  79 ,5 oranına ulaştı ve 12 ,7 milyondan fazla kişi oy verdi.

Oylama sonucunun ülkenin istatistik ofisi tarafından açıklanmasıyla birlikte ülkenin büyük kentlerinde geniş kitleler sokaklarda kutlamalar düzenlemeye başladı.

Parlamento  eşcinsel  evlilikleri yasal hale getirmeyi uzun süre tartışmış , karşıt görüşler arasında sert geçen tartışmaların ardından konunun gönüllülük esasına dayanan bir halk oylamasına sunulması kararlaştırılmıştı.

Başbakan Malcolm Turnbull , Noel e kadar yasayı parlamentodan geçirmek istediklerini ifade etti. Turnbull , "Milyonlarca Avustralyalı sesini duyurdu ve  eşcinsel  evliliklerin yasal hale gelmesinden yana olduklarını gösterdi" diye konuştu ve "Eşitlik için  evet  dediler; Aşk için  evet  dediler" dedi.

Oylama nasıl ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =