Türkiye'den bir tarihi hamle daha

 Türkiye   yerli  otomobil projesinin ardından demiryolunda  tarihi  bir hamleye hazırlanıyor. Elektrikli  Lokomotif  üretimi için TÜBİTAK düğmeye bastı.

haber7
0

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü nün öncülüğünde TÜBİTAK ta çalışmalar başladı. Ekimden bu yana E5000 Tip Elektrikli  Lokomotif  Geliştirilmesi Projesi için 160 kişilik ekip çalışıyor. 48 ayda tamamlanacak projeyle TCDD nin ana hat yük ve yolcu taşıma ihtiyaçları karşılanacak. Modern sürüş sistemine sahip , 5.000 kilovat gücünde , 160 kilometre süratli ve TSI (Avrupa karşılıklı işletilebilirlik yönetmeliği) gerekliliklerine uygun bir elektrikli lokomotifin tasarımı ve prototip üretimi yapılacak. Sertifikasyon ve testler ile birlikte 4 yıl sürmesi planlanan proje sonucunda üretilecek elektrikli  Lokomotif  , çekiş ve kontrol sistemleri Türkiye de tasarlanmış ve üretilmiş en güçlü araç olma unvanına sahip olacak.

BABAYİĞİTLER BULUŞTU Projede demiryolu araçları konusunda Türkiye deki en yetkin kurumlar olan Türkiye  Lokomotif  ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) , TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =