Ekmeğe gizli zam mı yapıldı
Etiketler:

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar , israf gerekçesiyle gramaj ayarı yapılıp ekmek fiyatına  gizli   zam  uygulandığını savunarak Başbakan Binali Yıldırım’ın konuya el koymasını istedi.

hurriyet
0

Sağlar , Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde , özetle şunları kaydetti:

“Hepimizin bildiği gibi ülkemizin son günlerdeki gündemi fahiş zamlar. Elbette zamlar kadar onu duyurma biçimi de önemlidir. Vatandaşın aklı ile oynarmış gibi ‘fiyat güncellemesi , fiyat ayarlaması’ gibi örneklere daha önce şahit olmuştuk. Bu sefer ise ekmeğin gramajında yapılacak olan azaltma ‘ekmek israfına gramaj ayarı’ başlığıyla duyurulmuştur. Basit bir matematik hesabı yaparsak; 250 gram ekmek 1 lira yani 1 kilo ekmek 4 lira. Zammı örtbas eden sözde ‘ekmek israfına gramaj israfı’ na göre ise; 200 gram ekmek 1 lira 1 kilo ekmek 5 liraya tekabül eder.

Sonuç olarak yüzde 25  zam  yapılmıştır. Gramaj düşürülmesi  gizli   zam  mıdır? Şayet  zam  değilse halkın temel besin kaynağı ekmeğin fiyatı da gramajı gibi düşürülecek midir?  Ekmeğe  son 10 yılda yapılan zamların oranı nelerdir? Bu zamların gerekçeleri nelerdir? İthal buğdaylarla alakalı olabilir mi? Kendi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =