Diyabete yılda 1,3 trilyon dolar harcanıyor..

Çok yakın zamanda dünyada 184 ülkede yapılan bir çalışmada ,  Diyabete  bağlı harcamaların yıllık 1 ,3  trilyon  dolara ulaştığı gösterildi.

haber7
0

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız , AA muhabirine 14 Kasım Dünya  Diyabet  Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada , dünya genelinde 1980 de 108 milyon olan  Diyabet  hastası sayısının bugün 420 milyona ulaştığını , Türkiye nin de içinde bulunduğu Doğu Akdeniz bölgesinde ise bu artışın 7 katın üzerine çıktığını ifade etti.

Diyabete bağlı sağlık harcamalarının da son derece yüksek olduğuna işaret eden Yıldız , "2030 yılında ulaşılması beklenen hasta sayısını ne yazık ki 2017 yılında fazlasıyla geçmiş durumdayız. Çok yakın zamanda dünyada 184 ülkede yapılan bir çalışmada ,  Diyabete  bağlı harcamaların yıllık 1 ,3  trilyon  dolara ulaştığı gösterildi. Bu rakam tüm dünyanın gayrisafi milli hasılasının yaklaşık yüzde 2 sine karşılık geliyor. Ülkemizde de Sosyal Güvenlik Kurumu harcamalarının yaklaşık olarak 4 te 1 i  Diyabet  ve ilişkili durumlar için yapılıyor." ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =