Din dersi kalkıyor mu? Mahkemeden flaş karar

Zorunlu  Din  dersinden çocuklarının muaf tutulması için idare mahkemesine dava açan ailenin talebi mahkeme tarafından kabul edildi. Peki  Din   dersi   kalkıyor  mu? İşte mahkemenin o kararı...

haber7
0

İdare Mahkemesi , ortaokul öğrencisi çocuklarının zorunlu  Din  kültürü dersinden muaf tutulmasını isteyen ailenin talebini haklı buldu. Oy birliği ile alınan kararda , öğretimde uygulanan müfredatın belirli bir  Din  anlayışını esas almaması gerektiğine vurgu yapıldı. Kararda "Müfredatın içeriği nesnel ve çoğulcu olmalı. Devlet , dinler karşısında tarafsız kalarak , bütün dinsel inançları eşdeğer görmeli" denildi.

Hürriyet ten Dinçer Gökçe inin özel haberine göre , H. D. , G. D. çifti İstanbul Eyüp’teki bir ortaokulun 5’inci sınıfında okuyan kızları N. D.’nin zorunlu  Din  Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulmasını istedi. Aile , bu talebi geçen 23 Ocak’ta resmi bir dilekçe ile okul idaresine iletti. İdare , D. ailenin başvurusuna 3 gün sonra yanıt verdi. Olumsuz yanıtta , anılan dersin gerekli olduğuna işaret edildi.

Aile , idarenin yanıtının olumsuz olması üzerine 20 Şubat’ta dava açtı. İstanbul 10. İdare Mahkemesinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =