Zehirlenmeleri engelleyecek proje!

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Talha Açıkgöz ,  Zehirlenmeleri   engelleyecek  bir  proje  geliştirdi.

haber7
0

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Talha Açıkgöz ‘otomatik hava temizleyicisi’ projesi hava ile  Zehirlenmeleri  engelleyecek. Televizyon haberlerinde zehirlenme olaylarını izleyen Talha Açıkgöz bir  proje  hazırlamayı düşündü. Danışman öğretmenlerinin desteğiyle ‘Otomatik Hava Temizleyicisi’ projesi geliştirdi. Projede sensörler aracılığıyla kapalı mekan içerisinde zehirleyici hava tespit eden cihaz otomatik olarak zehirli havayı dışarı atarak mekanın havasını temizliyor.

Evlerde sobadan sızan karbonmonoksit gazını sistemin otomatik algıladıktan sonra temizlemek için iki bölgede bulunan fanların devreye girerek çalıştığını aktaran lise öğrencisi Talha Açıkgöz projesi ile ilgili şu bilgileri verdi: ‘‘Amacım havada biriken duman , karbonmonoksit ,  karbondioksit  gibi zehirli gazların otomatik olarak temizlenmesi ve insan sağlığına zararının en aza indirilmesi. Örneğin  soba  zehirlenmesinin engellemek için bu sistemle gaz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =