ABD vize başvurularında ‘sınırlı kabul’e başladı

ABD’nin , Türkiye’deki konsolosluklarında sınırlı ölçüde  vize  başvurularını yeniden  kabul  etme kararından sonra uygulama dün sabahtan itibaren başlatıldı.

milliyet
0

ANKARA Milliyet

ABD’nin  İstanbul  Başkonsolosluğu’ndaki yerel bir çalışanının FETÖ ile ilişkili olduğu savıyla tutuklanmasının ardından Türkiye ile  ABD  ilişkilerinde yeni bir gerilim ortaya çıkmıştı. ABD’nin  Ankara  Büyükelçiliği , 8 Ekim’de Türkiye’deki tüm Amerikan konsolosluklarındaki göçmen olmayan  vize  hizmetlerinin askıya alındığını duyurmuştu. 

Türkiye de aynı gece Washington’daki Büyükelçiliği aracılığıyla aynı tarzda açıklama yaparak misillemede bulunmuştu. 18 Ekim’de  ABD  Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki heyet , Ankara’da dışişleri bakanlığında temaslarda bulunmuştu. Heyetler arası görüşmelerde , sorunun çözümü için ortak bir komite kurulması kararlaştırılmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın  ABD  gezisi öncesinde ,  vize  krizinin aşılması konusunda sınırlı bir adım atılmıştı. ABD’nin  Ankara  Büyükelçiliği içindeki konsolosluk ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =