AB savunması için yeni sayfa

Avrupa Birliği’nin (AB) 23 üyesi , savunma alanında iş birliğini daimi hale getirmeyi öngören “Yapılandırılmış Daimi İşbirliği”nin (PESCO) kurulması için ortak bildiriye imza attı.

milliyet
0

AB Konseyi’nden yapılan açıklamada , 23 üyenin , PESCO için ortak bildiriye imza attığı , bildirinin AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Konseyi’ne iletildiği kaydedildi. Mogherini , de açıklamasında , “Avrupa  savunması  için  yeni  bir  sayfa  açıyoruz” ifadesini kullandı.

Ordular gelişecek

Lizbon Anlaşması’nda yer alan daimi işbirliği yapısının , AB üye ülkelerinin güvenlik ve savunma alanında birlikte çalışmasına imkan tanıyacağı belirtiliyor. Üye ülkelerin , ortaklaşa savunma yeteneklerini geliştirebileceği bildirilen açıklamada , bu ülkelerin ortak projelere yatırım yapabileceği , ordularının gelişimine katkıda bulunabileceği ifade edildi. Bildiriye imza atan ülkeler Avusturya , Belçika , Bulgaristan , Çekya , Hırvatistan , G.Kıbrıs Rum Yönetimi , Estonya , Finlandiya , Fransa ,  Almanya  , Yunanistan , Macaristan , İtalya , Letonya , Litvanya , Lüksemburg , Hollanda , Polonya , Romanya , Slovakya , Slovenya , İspanya ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =