İşte orası tarihe yolculuk yaptıracak..

Osmanlı-Rus Savaşı'nda bir tabur askerin şehit olması nedeniyle literatüre "Kanlı Tabya" olarak geçen tabya , restore edilip ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkartacak.

haber7
0

Kent merkezine bin 200 metre uzaklıkta , 18 inci yüzyılın başlarında Osmanlı Devletince doğu sınırlarını korumak için inşa edilen ve 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında 5 Temmuz 1828 tarihinde , Rus General Paskeviç komutasındaki 5 tugaydan oluşan 14 bin kişilik Rus kuvvetleri , 70 top ve 20 bin mermilik mühimmatla "Büyük Tabya"ya gece baskını yaptı.

Düşman kuvvetleri ile göğüs göğüse çarpışan tabyadaki bir taburdan oluşan 500 askerin şehit edildiği saldırı sonrası tabyaları düşürüp  Kars  Kalesi ni ele geçiren Ruslar da 4 bin kayıp verdi.

Bu tarihten itibaren yerli ve yabancı kayıtlara "Kanlı Tabya" olarak geçen tarihi tabyanın "Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi" olarak düzenlenip vatandaşların ziyaretine açılması amacıyla  Kars  Valiliğince 7 yıl önce çalışma başlatıldı.

Valiliğin müracaatını kabul eden Kültür ve Turizm Bakanlığının onayı üzerine tabyanın rölöve , restitüsyon ve restorasyon projeleri ihale ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =