İkinci bir emre kadar kimseye "mavi tik" yok

 Twitter  , onaylanan bazı profillere gelen şikâyetler üzerine  Onaylı hesap  uygulamasını durdurdu ve sistemin amacından saptığını itiraf etti.

haber7
0

Müzisyenler , haberciler , iş insanları ve siyasetçiler gibi ünlü simaların Twitter profilleri , sosyal ağ tarafından gerçekten onlara ait olduklarını belirtmek amacıyla ‘mavi tik’ olarak bilinen onayı alıyorlardı.

Onaylı hesaplar zaman içerisinde bir doğrulama aracından ziyade , önem ve popülarite sembolüne dönüştü. Son olarak ırkçı ve faşist söylemlerde bulunan hesapların onaylanması ise sistemin işleyişinin sorgulanmasına sebep oldu.

Ağustos ayında ABD nin Charlottesville kentinde düzenlenen ve karşı gösterici bir kadının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan ırkçı mitingin organizatörü Jason Kessler in  Twitter  profilinin onaylanması sosyal ağ kullanıcılarının tepkisi çekmişti. 

Kessler in onaylanmasının üzerinden iki gün geçmişti ki , Twitter’ın kurucu CEO’su  Jack Dorsey   Onaylı hesap  özelliğinin yeniden değerlendirilmek üzere askıya alındığını söyledi.

Sosyal ağdan yapılan resmi açıklamada ise onaylı hesapların ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =