Konya da korkutan görüntü! Obrukların sayısı artıyor

Konya’nın Karapınar ilçesinde oluşan  Obrukların  sayıları artarken uzmanlar ,  Obrukların  kontrol edilmesinin imkansız olduğunu , sadece yer altı sularının kullanımının kontrol edilebileceğini belirtiyor.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

İHA

Oluşan yaklaşık 300 obrukla ilgili bilgiler veren Jeoloji Mühendisleri Odası  Konya  Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık ,  Obrukların  kontrol edilmesinin imkansız olduğunu , sadece yer altı sularının kullanımının kontrol edilebileceğini belirterek ,  Obrukların  oluşması için birkaç farklı jeolojik nedenden söz edilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Arık , "Bunlardan en önemlisi ilgili birim içerisinde , formasyon içerisinde suyla karşılaştığı zaman eriyebilir nitelikte tabakaların bulunması ki bunlar genellikle karbonatlar , kireç taşları gibi tuzlardan oluşuyor. Bu suyla karşılaştığı zaman eriyebilir nitelikteki birimlerde önce küçük boşlukla başlayan obruk oluşumları aslında karstik bir şekil. Zaman içerisinde boşluklar büyüyor , suyun asitlik derecesine bağlı olarak bir süre sonra üzerindeki tabakayı taşıyamaz hale gelip ani bir çökmeyle yeni oluşan yeryüzü şekillerine bu bölgede obruklar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =