Konya'da inanılmaz görüntü! Kontrol edilemiyor

Konya'nın Karapınar ilçesinde oluşan obrukların sayıları artarken uzmanlar , obrukların  Kontrol  edilmesinin imkansız olduğunu , belirtti.

haber7
0

arapınar da oluşan yaklaşık 300 obrukla ilgili bilgiler veren Jeoloji Mühendisleri Odası  Konya  Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık , obrukların  Kontrol  edilmesinin imkansız olduğunu , sadece yer altı sularının kullanımının  Kontrol  edilebileceğini belirterek , obrukların oluşması için birkaç farklı jeolojik nedenden söz edilebileceğini söyledi.

Arık , "Bunlardan en önemlisi ilgili birim içerisinde , formasyon içerisinde suyla karşılaştığı zaman eriyebilir nitelikte tabakaların bulunması ki bunlar genellikle karbonatlar , kireç taşları gibi tuzlardan oluşuyor. Bu suyla karşılaştığı zaman eriyebilir nitelikteki birimlerde önce küçük boşlukla başlayan obruk oluşumları aslında karstik bir şekil. Zaman içerisinde boşluklar büyüyor , suyun asitlik derecesine bağlı olarak bir süre sonra üzerindeki tabakayı taşıyamaz hale gelip ani bir çökmeyle yeni oluşan yeryüzü şekillerine bu bölgede obruklar diyoruz. Bölgede özelikle Tuz Gölü civarından başlayarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =