Asrın projesinden biriydi! Kars'a ulaştı

Tarihi İpek Yolu'nu canlandıracak "Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı"nın Azerbaycan'daki resmi açılışı sonrası Kazakistan'dan yola çıkan ilk tren Kars'a ulaştı.

haber7
0

Azerbaycan ın başkenti Bakü ye yaklaşık 90 kilometre mesafedeki Alat Limanı nda , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev , Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev , Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili nin katılımıyla 30 Ekim de resmi açılışı yapılan BTK Demiryolu Hattı ndaki ilk tren  Kars  Garı na geldi.

Tren ile  Kars  a gelen TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt , garda gazetecilere yaptığı açıklamada , trenin Kazakistan dan yola çıkıp Alat Limanı ndan devam ederek  Kars  a ulaştığını söyledi.

Kurt , şu bilgileri aktardı:

"Azerbaycan dan buraya yaklaşık 856 kilometreyi 40 saatte geldik. İnşallah bir aksaklık olmazsa  Kars  tan Mersin e kadar olan bin 258 kilometrelik mesafeyi de 40 saatte almayı planlıyoruz. Kazakistan dan yola çıkan trenin toplamda yaklaşık 4 bin 700 kilometrelik seferi inşallah Mersin de son bulacak. 30 konteyner ile yola çıkmıştı. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza , Başbakanımıza ve Bakanımıza (Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan) böyle kıtaları birleştiren bir projeyi ülkemize kazandırdıkları için müteşekkiriz."

Kurt , projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Projenin hem Türkiye için hem de Asya ve Avrupa ülkeleri için önemli bir koridor ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =