Kars  ta Fetullahçı Terör Örgütü nün (FETÖ) darbe  girişimine karıştıkları iddia edilen 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 1.  Tank Taburu nda görevli eski teğmen Üzeyir Ayten müebbet , eski üsteğmen Oğuzhan  Akkaya 20 yıl , di

milliyet
0

AA

Kars 2. Ağır  ceza  Mahkemesinde görülen duruşmada , tutuklu sanıklar  eski teğmen Ayten ve eski üsteğmen Oğuzhan Akkaya , eski astsubaylar Görkem  Yazıcı , Burhan Şuyalçınkaya , eski uzman çavuşlar Cihangir Tuna , Hüsnü Özdemir ,  Mehmet Çakallı , Okan Tural , Özcan Eşmeli , Özgür Bayram , Serkan Karabulut , Ümit  Gürbüz , Yasin Tenbel , Yaşar Yılmaz , eski uzman onbaşı Hakan Can ile tutuksuz  yargılanan diğer 26 askeri personel hazır bulundu.

Eski teğmen Ayten , duruşmada yaptığı savunmada , tahliyesini isteyerek ,  "Olayı öğrendikten sonra tankların akülerini söktük. İlk başta olayın ne olduğunu  bilmiyorduk , güvenlik önlemi almak amacıyla çıktık. Tahliyemi talep ediyorum."  dedi.

Tutuklu sanık Yazıcı da o gece güvenlik önlemi almak maksadıyla görev  yaptığını iddia ederek , "Apar topar Bölge Trafikin olduğu yere sevk edildim. Daha  sonra otogar bölgesine güvenlik önlemi almam için görevlendirildim. Orada niçin  çıkartıldığımızı sordum , kesinlikle halka silah doğrultmadım , emir de vermedim."  ifadesini kullandı.

Eski uzman çavuş Eşmeli ise tahliyesini isteyerek , "Biz darbe  girişimini polislerden öğrendik. Durumu öğrendikten sonra geri döndük. Ancak tank  yarbay Nihat Uçan nizamiyeden bizleri geri gönderdi." diye konuştu..

Diğer sanıklar da haklarındaki iddiaları reddederek beraat talebinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =