Helal Akreditasyon Kurumu tasarısı yasalaştı

 Helal  uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmek  üzere  Helal   Akreditasyon   Kurumu  (HAK) kuruluyor.

milliyet
0

AA

TBMM Genel Kurulunda ,  Helal   Akreditasyon   Kurumu 

HAK ,  Helal  uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite edecek , bu  kuruluşların ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyette bulunmalarını ,  düzenledikleri belgelerin ulusal ve uluslararası alanda kabulünü sağlayacak.

HAK , idari ve mali özerkliğe sahip , özel bütçeli olacak.

Kanunla ,  "helal akreditasyon" tanımı yapılıyor. "Helal akreditasyon" ,  helal uygunluk değerlendirme alanında faaliyet gösteren kuruluşların HAK  tarafından ulusal ve uluslararası kabul görmüş teknik kriterlere göre  değerlendirilmesi , yeterliliğinin onaylanması , düzenli aralıklarla denetlenmesi  ve izlenmesini ifade edecek.

Yurt içi  ve yurt dışında yerleşik  Helal  uygunluk değerlendirme  kuruluşlarına  Helal   Akreditasyon  hizmeti sunacak olan kurum ,  Helal  akreditasyonla  ilgili kıstas ve tedbirleri belirleyecek , bunları uygulayacak.

Kurum , faaliyet alanı kapsamında , uluslararası ve bölgesel  akreditasyon birlikleri ve örgütleri nezdinde Türkiye yi temsil edecek , bunlara  üye olacak , yönetimlerinde görev alacak veya bu kuruluşların merkezi olarak  hizmet verecek , ikili veya çok taraflı karşılıklı tanıma anlaşmalarını  imzalayacak. HAK ,  Akreditasyon  kuruluşları ve  Akreditasyon  kuruluşu bulunmayan  ülkelerdeki  Helal   Akreditasyon  ile ilgili kurum ve kuruluşlarla ilişkiler  kuracak , iş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =