İstanbul’da Türklerin ilk izleri

Beşiktaş’taki  metro  kazısında tarihi değiştirecek bir keşif yapıldı. Eski Türk ve Altay kültürüne ait 3 bin 500 yıllık kurgan tipi 35 mezar bulundu.

hurriyet
0


BEŞİKTAŞ’ta Barbaros Bulvarı’nın hemen yanında süren  metro  istasyon inşaatında çıkan buluntular  İstanbul  tarihini değiştirecek bilgileri gün ışığına çıkardı.  metro  kazısında şu anda yaklaşık 3 bin 500 yıllık , İstanbul’un en eski mezarlığı kazılıyor. Şimdiye kadar 35 mezar tespit edildi. Kuzey Karadeniz step kültürüne yani eski Türk ve Altay kültürüne ait kurgan tipi mezarlığın ortaya çıkması bilim dünyasını da heyecanlandırdı.

Beşiktaş’taki arkeolojik kazı sonuçları  Türklerin  Anadolu’ya girişini 1071 Malazgirt Savaşı’na bağlayan geleneksel tarih bilgisini de sorgulama noktasına getirdi. Şu anki mevcut bulgular ışığında tarihlemenin son tunç çağı ile demir çağının başlangıcı (MÖ 1200 - 1500) olduğu düşünülüyor.

KURGAN MEZARLAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izni ile  İstanbul  Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan eşliğinde Beşiktaş’taki kazı alanına girdik. Alanda çok sayıda işçi ve arkeolog görev ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =