TÜBİTAK'tan "milli işletim sistemi" çağrısı

 TÜBİTAK  Başkanı Arif Ergin , FETÖ tarafından çökertilen  milli   işletim   sistemi  Pardus yapılanmasının tekrar ayağa kaldırıldığını belirtti.

haber7
0

 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Arif Ergin , Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından çökertilen  milli   işletim   sistemi  Pardus yapılanmasının tekrar ayağa kaldırıldığını belirtti. Ergin , bu alandaki dönüşüm çabalarının gönül katılım ve özel sektörün de sorumluluk almasıyla desteklenmesi gerektiğini vurguladı. 

 

Konferansta , Pardus Projesi , açık kaynak dünyasındaki gelişmeler ve çözümler , kamu açık kaynak kullanım ve uyarlama öyküleri , Türkiye de yürütülen faaliyetler , kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ve benzeri konular , seminerler ve çalıştaylar eşliğinde ele alınacak.

Arif Ergin , burada yaptığı konuşmada , açık kaynak meselesinin , buz dağının su üstünde kalan sekizde birine karşılık geldiğini , asıl meselenin "dijital gündem" olduğunu söyledi.

Türkiye nin insan kaynağı , yönetimi ve halkın istekliliğiyle dijital gündemi son derece iyi kucakladığına işaret eden Ergin , Türkiye nin bu konuda diğer ülkelerden bir "tık" ileride bulunduğunu ifade etti.

Konunun sadece lisans bağımlılığıyla sınırlı olmadığını , asıl meselenin güvenlik olduğunu dile getiren Ergin , şöyle konuştu:

"Çünkü verilerimiz , bilgilerimiz , fotoğraflarımız , özel , resmi hayatımız , her türlü başvurumuz , imzamız ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =