Akşener, ‘seçim barajı  yüzde 5 olsun’ diyecek

Meral  Akşener  , çarşamba günü parti kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verecek. Parti programında ise seçim barajının  yüzde  5 olması da yer alıyor.

milliyet
0

ÖNDER YILMAZ Ankara

MHP’den kopan Meral  Akşener  , parti kurmak için ilk resmi adımı çarşamba günü atıyor. Parti kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verecek olan  Akşener  , daha sonra medyanın karşısına çıkarak partinin adı , kurucular kurulu , tüzüğü ve programını açıklayacak.

Parti tüzüğünde genel başkanlığın üç dönemle sınırlandırılması , milletvekillerinin delegeler yerine parti üyelerinin oylarıyla belirlenmesi , parti programında ise seçim barajının  yüzde  5 olması , parlamenter sisteme dönülmesi gibi ilkeler yer alıyor.

Akşener , bugün kuracağı partinin kurucular kurulu ile son toplantısını gerçekleştirecek. Çarşamba günü parti kurulması için ilk resmi adımı atacak olan  Akşener  , daha sonra Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği toplantıyla partisinin adı , kurucular kurulu , tüzüğü ve programını en ince detayına kadar açıklayacak.

Rahat bırakmaz endişesi

MHP’de , “hele parti kurulsun etkileri o zaman somut hale gelir” düşüncesi hakim. Genel merkezde bu aşamadan sonra teşkilat ve tabandan bir kayma olmayacağı düşüncesi hakim. Ak Parti’de ise MHP tabanından kayma olursa 2019’a kadar güç kaybı yaşanabileceğine ilişkin ihtimal masaya yatırılmış durumda.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın , seçimi 1. turda sonlandırmak için yeni partiye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =