Bakan açıkladı! Helal Akreditasyon Kurumu...

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ,  Helal   Akreditasyon   Kurumu  (HAK) kurulmasıyla ilgili açıklama yaptı

haber7
0

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ,  Helal   Akreditasyon   Kurumu  (HAK) kurulmasıyla ilgili , "Biz bu işe girsek de girmesek de dünyada bir  Helal  pazarı var. Hangi ürünlerin  Helal  olup olmadığına yönelik standartları belirleyecek , belge verecek kuruluşlar da var olacaktır. Türkiye olarak küresel  Helal  pazarında lider , kural koyucu ve yönlendirici ülke olabiliriz ve hatta olmalıyız." dedi. 

Ekonomi Bakanı Zeybekci de toplantıda yaptığı sunumda , tasarıya ilişkin bilgi verdi.

Dünya ekonomisinde ve ticarette değişen kurallara işaret eden ve bu değişime ayak uydurmanın önemini vurgulayan Zeybekci , standardizasyon ve  Akreditasyon  alanının etkinliğini , bu kapsamda  Helal  sertifikalı ürünlerin kapladığı alanı anlattı.

Zeybekci , Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerin  Helal  belgelendirme konusunda geciktiğini ve yeterince ortak hareket edemediğini vurgulayarak , oysa bu alanda çok büyük bir potansiyelin olduğunu dile getirdi.

Bu pazarın her geçen gün geliştiğini söyleyen Zeybekci , "Helal belgelendirme konusu dünyada yaşayan 1 ,8 milyar Müslüman tüketiciyi yakından ilgilendirmektedir. Bunun yanı sıra  Helal  sertifikalı ürünler başta Avrupa , ABD ve Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere özellikle hijyenine önem veren bilinçli tüketiciler tarafından da tercih edilmektedir. Dolayısıyla  Helal  ürünlerin kapsamı sadece Müslüman ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =