İstanbul da konutlara öğrenci akını

Milliyetemlak.com verilerine göre İstanbul’da nüfus artışı ile doğru orantılı olarak hareketlenen gayrimenkul sektörü , üniversite yerleşkelerinin çevre semtlerinde de ivmesini koruyor.

milliyet
0

Her geçen yıl sayıları hızla artan vakıf üniversiteleriyle birlikte öğrenciler , öğretim görevlileri , idari ve teknik personeller , güvenlik görevlileri ve diğer çalışanlar yüksek oranda bir kiralık daire talebi oluşturuyor. Bu talep bir taraftan üniversite civarındaki ev sahiplerinin kiracı bulmasını kolaylaştırırken diğer taraftan yeni inşaat projeleri hayata geçirilerek büyük firmalar için de bir fırsat doğuruyor. Milliyetemlak.com verilerine göre satılık daireler minimum 140.000 TL’den alıcı bulurken yeni inşaatlarda fiyatlar 250.000 TL’den başlıyor. Artan rekabetle arz ve talep dengesi şekilleniyor.  İstanbul  özelinde uzak mesafeler , yoğun trafik ve ulaşım sorunları göz önünde bulundurulduğunda kampüslere yakın yerleşim alanları yaşam kalitesi açısından gözde hale geliyor.

ANADOLU YAKASI ÖĞRENCI NÜFUSUNUN YOĞUNLAŞTIĞI BÖLGELER

Maltepe ilçesi Ataşehir , Kartal ve Kadıköy’ün ortasında yer alan konumuyla bu ilçelerdeki üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Kayışdağı Mahallesi’ndeki Yeditepe Üniversitesi , Dragos’ta bulunan  İstanbul  Şehir Üniversitesi , Büyükbakkalköy’de yer alan Maltepe Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Göztepe yerleşkesi bölgenin  öğrenci  potansiyelini gösteriyor. Milliyetemlak.com’da öğrenciye uygun kiralık 1+1 apartman daireleri aylık ortalama 1.200 TL ila 2.000 TL arasında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =