Balık avcılığından çıkacaklara verilecek destekler için başvurular başladı

Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba , avcılıktan çıkan balıkçılara  verilecek  destekleme ödemeleri için müracaatların bugün alınmaya başlandığını bildirdi.

milliyet
0

AA

Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba , balıkçılık stoklarının korunması , av baskısının azaltılması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için 10 metre ve üzerindeki balıkçı gemisini kendi isteğiyle avcılıktan çıkaran gemi sahiplerine yapılacak desteklemelere ilişkin tebliğin Resmi Gazete nin bugünkü sayısında yayımlandığını hatırlattı.

Türkiye de 1970 li yıllardan itibaren balıkçı gemilerinin hem sayısında hem de teknolojik gelişmeye bağlı olarak av gücünde önemli artışlar olduğunu ifade eden Fakıbaba , buna karşın denizlerdeki su ürünleri varlığında bir  değişim yaşanmadığını söyledi.

Fakıbaba , balıkçı gemisi sayısının azaltılmasını , balıkçılık stoklarının korunması , mesleğin ekonomik kazancının korunabilirliği ve kaynakların sürdürülebilirliği bakımından önemli gördüklerini belirterek , bunu  sağlamak amacıyla 2012 yılından bu yana gönüllülük esasına göre balıkçı gemisini  avcılıktan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =