3 yılda 3 milyar dolara çıkarılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  Sırbistan  ziyaretinde imzalanan 16 anlaşmayla iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 3  yılda  3  milyar   dolara  ulaştırılması hedefleniyor.

haber7
0

AA muhabirinin Ekonomi Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre , Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen  Sırbistan  ziyareti iki ülke arasındaki ilişkileri kuvvetlendirirken , imzalanan anlaşmalar da ticaretin önünü açtı.

Ziyarette , Erdoğan ile  Sırbistan  Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından imzalanan "Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin Tesis Edilmesine İlişkin Ortak Bildiri" ile liderler  yılda  bir kez bir araya gelme konusunda uzlaştı. Aynı bildiri kapsamında ilgili bakanların da sürekli görüşmelerde bulunması kararlaştırıldı.

Revize edilen Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile geçen yıl 870 milyon dolar düzeyinde gerçekleşen dış ticaret hacminin bu sene sonunda 1 ,1  milyar   dolara  , 3 yıl içinde de 3  milyar   dolara  çıkarılması hedefleniyor.

Heyetler arası görüşmelerde enerji ve altyapı konuları ele alınırken , bu kapsamda Belgrad-Saraybosna Otoyolu nun yanı sıra Novi Pazar-Tutin ve Tutin-Sjenica ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =