Fabrikanın atık suyundan biyogaz ürettiler

Kayseri Şeker Fabrikasında , pancarın havuzlarda yıkanması ve yüzdürülerek işletmeye alınmasını sağlayan  atık  sudan ,  biyogaz  üretildi

milliyet
0

AA

Kayseri Şeker Fabrikasında , şeker pancarının havuzlarda yıkanması ve yüzdürülerek işletmeye alınmasını sağlayan  atık  sudan  biyogaz  elde edildi.

Kayseri Şeker Fabrikası AŞ den yapılan açıklamada , pancar kampanyası döneminde , ürünün yıkanma sürecinde oluşan  atık  suyun , fabrikaya ait tesiste arıtıldığı belirtildi. Arıtma sonucu saatte yaklaşık 300-350 metreküp biyogazın depolanarak fabrika kazan sistemine entegre edildiği ve yakılarak enerjiye dönüştürüldüğü aktarılan açıklamada , "Türkiye de şeker sektöründe de bir ilk olan Kayseri Şeker in Biyogaz-Pancargaz üretimi , bin metreküp hacimli çift membran depolama balonu aracılığıyla yapıldı." ifadesine yer verildi.

Açıklamada , biyogazın , başarılı şekilde depolanması ve fabrika kazan sisteminde enerjiye dönüştürülmesinin , gelecekte daha büyük çalışmalara alt yapı teşkil etmesi bakımından önem arz ettiği kaydedildi.

Saatte 350 metreküp biyogazdan elde edilen enerjinin 700 kilovatsaat elektrik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =