Hasbahçe inşaata açılacak mı? Açıklama geldi

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir , Topkapı Sarayı'nın Hasbahçesi'nin 'denetimli inşaat'a açılacağı iddialarıyla ilgili soruları yanıtladı.

haber7
0

Hasbahçe de gazetecilerin karşısına geçen Demir , "Maksadını aşmış bir haber. Bizim  anıtlar kuruluna önerdiğimiz yer surların arasındaki dar alan. Ve bu alan gördüğünüz gibi metruk bir alan. Bizim açımızdan dünyanın en güzel yeri ama güvenlik açısından da sıkıntılı bir alan" diye konuştu. 

"ASLA VE ASLA İNŞAATA AÇILMAYACAK"

Amerikalı Sarai Sierra nın bulunduğu yerde öldürüldüğünü hatırlatan Demir , "Burası asla ve asla  inşaata  açılmayacak. Burada asla inşaat söz konusu değil. Koruma amaçlı imar palanlarına aykırı taş bile koyamazsınız. Hedefimiz ne peki? Bu alanda ecdad yadigarı tarihi eserlerimiz var. 1. derece SİT alanlarında eserleri ihya mümkün değil. Anca kazı yapıp sergi yaparsınız. Burada İncili Köşk , Şevkiye Köşkü  ve Topkapı ya ismini veren Topkapı batarya binası bulunmaktadır. Burada temel amacımız bu vesileyle bu tarihi eserlerin ihyası ve restorasyonu mümkün olacak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =