IKBY   Peşmerge  Bakanlığı Genel Komutanlığı ,  Irak  ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük'te yaptığı askeri sevkiyatın  arkasında  dış güçlerin olduğunu ileri sürdü.

haber7
0

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)  Peşmerge  Bakanlığı Genel Komutanlığı , Kerkük kentine son günlerde Haşdi Şabi ve  Irak  ordusu tarafından yapılan askeri yığınağın  arkasında  dış güçlerin olduğunu iddia etti. Genel Komutanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada , Haşdi Şabi ve  Irak  ordusunun Kerkük teki  Peşmerge  güçlerinin konuşlandığı bölgelere askeri sevkiyatın yapılmasının  arkasında  dış güçlerin olduğunu belirterek , bu gelişmelerin  Irak  taki bazı askeri yetkililerin ve siyasetçilerin saldırgan tehditlerinin hemen ardından geldiği ileri sürüldü.

Açıklamada Kerkük te meydana gelen gerginlik hakkında uluslararası toplum , koalisyon güçleri ve tüm ülkelere çağrıda bulunularak muhtemel bir çatışmanın büyük bir felaketin yaşanmasına yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Irak merkezi hükümetinin tehdit ve askeri saldırılarından vazgeçmesinin istenildiği açıklamada bunun yerine diyalog ile sorunların çözülmesine yanaşılması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =