Irak’ta eller tetikte
Etiketler:

Bağımsızlık referandumunun iptal edilmesine yönelik Bağdat merkezi yönetiminin talebinin Bölgesel Kürt yönetimi tarafından reddedilmesi sonrası Kürt yönetimi üzerinde uygulanan yaptırımlar çatışma riskini ortaya çıkardı.

milliyet
0

NAMIK DURUKAN Ankara

Referandum komisyonu ve 10 milletvekili için tutuklama kararı çıkarılması merkezi yönetimle Kürt yönetimini karşı karşıya getirirken Irak’ın askeri operasyon için hazırlık yaptığı ileri sürüldü. Bağdat’ın 10 Kürt milletvekili hakkında tutuklama kararına tepki gösteren Kürt yönetimince bölgedeki en üst kurumdaki “Irak” ifadesi kaldırıldı. “Kürdistan Siyasi Başkanlığı-Irak”ın adı , “Kürdistan Yüksek Siyasi Meclisi” olarak değiştirildi.

Bu gelişme sonrası  Irak  ordusu 3 bin kişilik bir birliğini Kerkük’ün 15 kilometre uzağında bulunan Tazehurma bölgesine konuşlandırdı. Güvenlik konseyinin twitter hesabından yapılan açıklamada , aralarında Şii Haşdi Şabi ve federal polis güçlerinin de bulunduğu  Irak  güçlerinin Kerkük’ün güney ve batısı ile Musul’un kuzeyine saldıracakları bilgisinin alındığı belirtildi. Bu açıklama ,  Irak  yönetimince yalanlanırken , saldırı girişiminin söz konusu olmadığı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =